Warning: Constant ABSPATH already defined in /usr/home/webrange2/domains/webmobile.pl/public_html/wp-config.php on line 22 Webmobile.pl » Rozwój języków opartych na znacznikach dla technologii mobilnych

Rozwój języków opartych na znacznikach dla technologii mobilnych

HTML

HTML (HyperText Markup Language) Jest językiem opartym na znacznikach używanym w World Wide Web (www). Głównym celem rozwoju WAP jest przeniesienie World Wide Web do urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe oraz PDA. Tak więc nic dziwnego, ze wiele cech języków opartych na znacznikach dla rozwiązań mobilnych jest zapożyczonych z HTML’a. Dlatego też języki znacznikowe określone w standardzie WAP (WML i XHTML MP) są tak podobne do HTML’a.

WML 1.x

WML (Wireless Markup Language) jest językiem znacznikowym zdefiniowanym w specyfikacji WAP 1.x. Jest to pierwszy standard języka opartego na znacznikach dla urządzeń mobilnych. Przed jego wprowadzeniem, najwięksi gracze na rynku urządzeń bezprzewodowych, tacy jak Openwave, Nokia i Ericsson mieli swoje własne języki znaczników. Specyfikacja WML została stworzona przez WAP Forum założone przez Ericssona, Motorolę, Nokię i Openwave w 1997 roku. Obecnie strony WAP ciągle używają WML’a.

XHTML

XHTML (eXtensible HyperText Markup Language) jest przeformułowaniem HTML’a w XML (eXtensible Markup Language). Tagi w XHTML’u są takie same jak w HTML’u. Można uznać XHTML’a za HTML’a pisanego zgodnie ze składnią XML’a. XHTML ma czystszą i ściślejszą strukturę niż HTML co ułatwia parsowanie dokumentów. Jest to szczególnie istotne dla urządzeń bezprzewodowych, takich jak telefony komórkowe, gdyż mają ograniczoną moc obliczeniową. Wszystkie popularniejsze przeglądarki wspierają XHTML. XHTML stopniowo zastąpi HTML’a.

XHTML Basic

XHTML Basic jest uproszczoną wersją XHTML’a. Został stworzony dla urządzeń z ograniczoną mocą i możliwościami, takich jak telefony komórkowe, PDA, inteligentne zegarki, pagery itp. XHTML Basic nie zawiera funkcji XHTML’a, które byłoby ciężko wspierać na tego typu urządzeniach. Na przykład css, ramki i skrypty nie są wspierane w XHTML Basic. XHTML Basic jest określony przezW3C (World Wide Web Consortium).

XHTML Mobile Profile

XHTML Mobile Profile jest oficjalnym językiem znaczników w najnowszej specyfikacji WAP w wersji 2.0 określonej przez dawne WAP Forum. WAP Forum stworzyło XHTML MP opierający się na XHTML Basic z dodatkiem pewnych elementów i atrybutów z pełnej wersji XHTML takich jak < em>, < strong>, < small>, < big> i < hr>.
XHTML Mobile Profile wspiera uproszczoną wersję CSS zwaną WCSS / WAP CSS.

WCSS / WAP CSS

CSS (Cascading Style Sheet) jest często używany w World Wide Web do określania sposobu wyświetlania stron w przeglądarce. WCSS / WAP CSS jest uproszczoną wersją CSS2 z dodatkiem rozszerzeń charakterystycznych dla WAP. WAP CSS jest określony w specyfikacji WAP 2.0. Skoro WAP CSS jest stworzony dla urządzeń mobilnych, funkcje CSS2, które są nieodpowiednie lub niepotrzebne w urządzeniach mobilnych nie zostały uwzględnione w WAP CSS. WAP CSS umożliwia odseparowanie wyglądu od treści. Jeżeli chce się zmienić wygląd strony wykonanej w XHTML MP, wystarczy zmodyfikować arkusz stylów. Używając WAP CSS, można łatwo zmodyfikować wygląd i styl strony XHTML MP pod różne przeglądarki.

WML 2.0

Tworzący strony WAP nie powinni się martwić o WML 2.0. WML 2.0 został stworzony dla zapewnienia kompatybilności wstecz i nie jest używany przez programistów WAP. Do tworzenia stron WAP w standardzie WAP 2.0 należy używać XHTML Mobile Profile!