One Web – czy idea łan łeb jest dobrym kierunkiem rozwoju Internetu?
Będąc kilka dni temu w Warszawie na inauguracji obecności Opery na polskim rynku i podpisania umów braterskich z Onetem miałem okazję posłuchać kilku ciekawych słów twórców Opery na temat swojego produktu – Opery mini. Jedną z rzeczy, która mną najbardziej zaciekawiła były słowa kończące wystąpienie Hakon Wium Lie – dyrektora technicznego Opery – który skwitował produkt Opera mini, jako niezbędny do utrzymania Idei One Web w którą silnie w Operze wierzą.
Zaciekawiło mnie to tym bardziej, że w spotkaniu uczestniczył również Michał Hobot – człowiek odpowiedzialny za Lajt.Onet, który również był prezentowany na konferencji. Zaraz po spotkaniu zamieniłem kilka zdań z nim, dotyczących właśnie Onet Lajtu w konfrontacji z ideą One Web, oraz ogólnie Onetowej wersji mobilnej i Internetu mobilnego.
Rozmowa ta tylko umocniła mnie w wierzę, że Idea one Web jest być może wielka, ale nie wykonalna.
Opera mini – ciekawy produkt. „Parsuje
8 czerwca, 2007 at 8:46 pm
też sÄ…dzÄ™, że żadna przeglÄ…darka mobilna nie zastÄ…pi dobrze przygotowanego serwisu mobilnego 🙂 zaczÄ…Å‚bym już od samej wielkoÅ›ci kodu strony, obecnie dla portali każda strona to jakieÅ› 20-30KB samego kodu, co powoduje że strony siÄ™ bÄ™dÄ… dÅ‚ugo Å‚adowaÅ‚y, a użytkownik bÄ™dzie dostawaÅ‚ masÄ™ zbÄ™dnych informacji (linki, menu, rozbudowane headery i footery itd.)
no i nawigacja po stronie przystosowanej dla urządzeń mobilnych jest też dużo prostsza, nawet nie zdawałem sobie sprawy jak ciężko jest się poruszać po nieprzystosowanym serwisie aż sam nie zacząłem korzystać z internetu na urządzeniach mobilnych
zresztÄ… to co obserwujemy w internecie chyba już przekreÅ›liÅ‚o tÄ… ideÄ™, poważne firmy internetowe majÄ… wersje mobilne swoich serwisów, powstanie domeny .mobi…
9 czerwca, 2007 at 9:05 am
W mojej opinii w przypadku większości stron jest to możliwe. Odpowiednia architektura informacji + dobry CSS. Oczywiśćie rozumiem, że nie jest to możliwe zawsze, np. w przypadku zaawansowanych webaplikacji, itd. Ale jednak projektowanie osobnego serwisu nie zawsze jest konieczne.
9 czerwca, 2007 at 11:03 am
Bartku, dla mnie to co mówisz to tylko teoria, w praktyce nie spotkałem się z witrynami, które były by tak dobrze zrobione.
NapisaÅ‚eÅ› – odpowiednia architektura informacji.
Tak, tylko przecież tworzÄ…c zwykłą stronÄ™ internetowÄ… mamy wyznaczniki, którymi siÄ™ kierujemy, żeby strona byÅ‚a użyteczna do korzystania z poziomu zwykÅ‚ego PC’ta, tworzÄ…c natomiast stronÄ™ dla urzÄ…dzeÅ„ mobilnych te wytyczne sÄ… inne.
Zawsze masz coś kosztem czegoś i ciężko wyważyć jest, żeby to odpowiednio funkcjonowało.
Mówisz, że większość stron jest możliwa do takiego stworzenia. Proszę podaj mi 2 takie witryny.
Ja osobiście się nie spotkałem.
12 czerwca, 2007 at 9:01 am
Zgadzam siÄ™ z wnioskami z artykuÅ‚u… główne ograniczenia to wielkość wyÅ›wietlacza i nawigacja (bo wielkość transferu szybko bÄ™dzie rosÅ‚a a cena spadaÅ‚a dziÄ™ki upowszechnieniu siÄ™ G3), internet w komórce ma być jedynie dopeÅ‚nieniem pecetowego przeglÄ…dania sieci, wiÄ™c serwisy mobilne powinny być Å‚atwe w nawigacji z najważniejszymi informacjami…
13 czerwca, 2007 at 8:30 am
Dokładnie, maszyna nie zrobi tego co człowiek. Oczywiście dobrze, że będzie i już po części jest takie narzędzie do prasowania stron i zmniejszania ich wagi oraz wymiarów, ale jednak mobilne serwisy opierają się na innych prawach niż zwykłe strony i maszyna tego nie zmieni.
Co do tego, że jedna strona może dobrze się prezentować na PC i telefonie (przez wykrycie przeglądarki i zastosowanie odpowiedniego arkusza CSS) to uważam, że jest to nie możliwe, a jeśli to tylko na bardzo prostych witrynach (naprawdę prostych). Kodu jest za dużo, na telefonach nie wszystkie znaczniki (xHTML i CSS) działają tak jak na PC, a część wcale nie działa. No i nie da się przetworzyć tak danych, żeby było to użyteczne. Idea fajna, ale niestety nie do zrealizowania. Zmianę arkuszy można robić np. gdy skrypt rozpoznaje wymiary wyświetlacza i można zrobić serwis pod kilka wersji telefonów, a dokładnie wyświetlaczy.
22 czerwca, 2007 at 3:05 pm
dziwi mnie troszeczkÄ™, że na blogu nie ma nic o nowej operze mini, która to wprowadza znacznie lepszÄ… nawigacjÄ™ po stronach nie-mobilnych 🙂 jak to wyglÄ…da w rzeczywistoÅ›ci nie widziaÅ‚em, ale tutaj http://www.operamini.com/beta/simulator/ można sie symulatorem pobawić, i powiem szczerze, że wyglÄ…da to caÅ‚kiem obiecujÄ…co
22 czerwca, 2007 at 4:11 pm
Wersja Beta wyszła 19 czerwca (3 dni temu).
Nie ma obaw, produkt jest na tyle ciekawy, że na pewno go wkrótce opiszę.
Na chwilÄ™ obecnÄ… testujÄ™ O.m. v4.
Pozdrawiam
20 lipca, 2007 at 9:04 pm
@Tomek Wieczorek: Według mnie strony powinno się pisać według standardu, a nie jak nam pasuje! Więc opera mini nie powinna mieć z dobrze/poprawnie napisanymi stronami problemu. Przykładem niech będzie: http://www.google.pl, fdb.pl, wikipedia.org, czy każda inna z jaką miałem do czynienia. Pozatym przeglądarka ta jest tak napisana żeby ściągać jak najmniej danych z internetu jak również posiada bardzo wygodny interface.