One Web – czy idea łan łeb jest dobrym kierunkiem rozwoju Internetu?

Data 08 czerwca 2007 | autor: | Dołącz do dyskusji (8) »
W kategorii: Internet mobilny | Web Mobile marketing | Web Site mobile | Wieści z kraju

One web Onet LajtBędąc kilka dni temu w Warszawie na inauguracji obecności Opery na polskim rynku i podpisania umów braterskich z Onetem miałem okazję posłuchać kilku ciekawych słów twórców Opery na temat swojego produktu – Opery mini. Jedną z rzeczy, która mną najbardziej zaciekawiła były słowa kończące wystąpienie Hakon Wium Lie – dyrektora technicznego Opery – który skwitował produkt Opera mini, jako niezbędny do utrzymania Idei One Web w którą silnie w Operze wierzą.

Zaciekawiło mnie to tym bardziej, że w spotkaniu uczestniczył również Michał Hobot – człowiek odpowiedzialny za Lajt.Onet, który również był prezentowany na konferencji. Zaraz po spotkaniu zamieniłem kilka zdań z nim, dotyczących właśnie Onet Lajtu w konfrontacji z ideą One Web, oraz ogólnie Onetowej wersji mobilnej i Internetu mobilnego.

Rozmowa ta tylko umocniła mnie w wierzę, że Idea one Web jest być może wielka, ale nie wykonalna.

Opera mini – ciekawy produkt. „Parsuje? w locie zwykłe strony internetowe i „przystosowuje? je do oglądania w telefonach komórkowych. „Parsując? odchudza strony z wagi i zwęża je do szerokości małych ekraników urządzeń przenośnych.

Teoretycznie strony te stają się użyteczne do przeglądania na telefonie komórkowym. Jednak tylko teoretycznie.

Dlaczego idea ta nie jest możliwa do spełnienia?

Powodów jest kilka, dla których to tworzenie mobilnych wersji serwisów jest kierunkiem w którym należy się kierować.

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę żadna maszyna, chociażby nie wiem jak dobrze skonstruowana nigdy nie będzie miała jednego podstawowego elementu – nie będzie potrafiła sama myśleć. Dlatego wszystko to, co będzie przerabiane automatycznie będzie narażone na błędy.

Drugim kluczowym powodem jest fakt, że tak naprawdę użytkownicy mobilni są nastawieni na inną treść serwisu mobilnego. Użytkownik taki zawsze będzie miał ograniczenia – chociażby wielkość wyświetlacza, czy utrudniona nawigacja. Użytkownik zatem będzie potrzebował idealnie przedstawionej treści. Bez zbędnych elementów, które opera mini nigdy nie będzie w stanie rozszyfrować, czy są użyteczne czy nie.

Nawigacja serwisu mobilnego jest kolejnym elementem, który powoduje, że tak naprawdę to mobilne serwisy są przyszłością. Mobilna strona internetowa wymaga zupełnie inaczej zaprojektowanego User experience design. Cała nawigacja oraz rozłożenie i dopasowanie treści musi być dopasowane do wymagań użytkowników komórkowych.

Tak więc, żeby można było mówić, że dany serwis spełnia kryteria mobile Web usability musi on być po prostu zaprojektowany specjalnie dla urządzeń mobilnych.

Zdarzają się głosy, że to same urządzenia przystosują się do stron internetowych. Tutaj już zupełnie nie ma takiej możliwości. Telefon komórkowy czy Palmtop czy jeszcze inne urządzenie tego typu tak czy tak ma zostać tym urządzeniem, a wielkości się nie oszuka. Internet ma tam być dodatkiem, a nie elementem dominującym.

Zdarzają się też ludzie, którzy twierdzą, że przy projektowaniu serwisu internetowego trzeba go tak zaprojektować, że będzie się prawidłowo wyświetlał na urządzeniach mobilnych.

Kto próbował to zrobić wie, że tak naprawdę nie jest możliwe stworzenie rozbudowanej witryny internetowej, która będzie się prawidłowo wyświetlać na urządzeniach przenośnych.

Należy pamiętać, że wraz z rozwojem Internetu mobilnego dokonywać się będzie jednocześnie rozwój zwykłego Internetu. Przecież tak naprawdę obecne strony internetowe stają się powoli aplikacjami…

2 komentarze do wpisu “One Web – czy idea łan łeb jest dobrym kierunkiem rozwoju Internetu?”

 1. droopy napisał:

  też sądzę, że żadna przeglądarka mobilna nie zastąpi dobrze przygotowanego serwisu mobilnego 🙂 zacząłbym już od samej wielkości kodu strony, obecnie dla portali każda strona to jakieś 20-30KB samego kodu, co powoduje że strony się będą długo ładowały, a użytkownik będzie dostawał masę zbędnych informacji (linki, menu, rozbudowane headery i footery itd.)
  no i nawigacja po stronie przystosowanej dla urządzeń mobilnych jest też dużo prostsza, nawet nie zdawałem sobie sprawy jak ciężko jest się poruszać po nieprzystosowanym serwisie aż sam nie zacząłem korzystać z internetu na urządzeniach mobilnych
  zresztą to co obserwujemy w internecie chyba już przekreśliło tą ideę, poważne firmy internetowe mają wersje mobilne swoich serwisów, powstanie domeny .mobi…

 2. Bellois napisał:

  Zdarzają się też ludzie, którzy twierdzą, że przy projektowaniu serwisu internetowego trzeba go tak zaprojektować, że będzie się prawidłowo wyświetlał na urządzeniach mobilnych.

  Kto próbował to zrobić wie, że tak naprawdę nie jest możliwe stworzenie rozbudowanej witryny internetowej, która będzie się prawidłowo wyświetlać na urządzeniach przenośnych.

  W mojej opinii w przypadku większości stron jest to możliwe. Odpowiednia architektura informacji + dobry CSS. Oczywiśćie rozumiem, że nie jest to możliwe zawsze, np. w przypadku zaawansowanych webaplikacji, itd. Ale jednak projektowanie osobnego serwisu nie zawsze jest konieczne.

 3. Tomek Wieczorek napisał:

  Bartku, dla mnie to co mówisz to tylko teoria, w praktyce nie spotkałem się z witrynami, które były by tak dobrze zrobione.

  Napisałeś – odpowiednia architektura informacji.

  Tak, tylko przecież tworząc zwykłą stronę internetową mamy wyznaczniki, którymi się kierujemy, żeby strona była użyteczna do korzystania z poziomu zwykłego PC’ta, tworząc natomiast stronę dla urządzeń mobilnych te wytyczne są inne.

  Zawsze masz coś kosztem czegoś i ciężko wyważyć jest, żeby to odpowiednio funkcjonowało.

  Mówisz, że większość stron jest możliwa do takiego stworzenia. Proszę podaj mi 2 takie witryny.

  Ja osobiście się nie spotkałem.

 4. Paweł Janecki napisał:

  Zgadzam się z wnioskami z artykułu… główne ograniczenia to wielkość wyświetlacza i nawigacja (bo wielkość transferu szybko będzie rosła a cena spadała dzięki upowszechnieniu się G3), internet w komórce ma być jedynie dopełnieniem pecetowego przeglądania sieci, więc serwisy mobilne powinny być łatwe w nawigacji z najważniejszymi informacjami…

 5. Nowakowski Tomasz napisał:

  Dokładnie, maszyna nie zrobi tego co człowiek. Oczywiście dobrze, że będzie i już po części jest takie narzędzie do prasowania stron i zmniejszania ich wagi oraz wymiarów, ale jednak mobilne serwisy opierają się na innych prawach niż zwykłe strony i maszyna tego nie zmieni.

  Co do tego, że jedna strona może dobrze się prezentować na PC i telefonie (przez wykrycie przeglądarki i zastosowanie odpowiedniego arkusza CSS) to uważam, że jest to nie możliwe, a jeśli to tylko na bardzo prostych witrynach (naprawdę prostych). Kodu jest za dużo, na telefonach nie wszystkie znaczniki (xHTML i CSS) działają tak jak na PC, a część wcale nie działa. No i nie da się przetworzyć tak danych, żeby było to użyteczne. Idea fajna, ale niestety nie do zrealizowania. Zmianę arkuszy można robić np. gdy skrypt rozpoznaje wymiary wyświetlacza i można zrobić serwis pod kilka wersji telefonów, a dokładnie wyświetlaczy.

 6. droopy napisał:

  dziwi mnie troszeczkę, że na blogu nie ma nic o nowej operze mini, która to wprowadza znacznie lepszą nawigację po stronach nie-mobilnych 🙂 jak to wygląda w rzeczywistości nie widziałem, ale tutaj http://www.operamini.com/beta/simulator/ można sie symulatorem pobawić, i powiem szczerze, że wygląda to całkiem obiecująco

 7. Tomek Wieczorek napisał:

  Wersja Beta wyszła 19 czerwca (3 dni temu).

  Nie ma obaw, produkt jest na tyle ciekawy, że na pewno go wkrótce opiszę.

  Na chwilę obecną testuję O.m. v4.

  Pozdrawiam

 8. 3ED napisał:

  @Tomek Wieczorek: Według mnie strony powinno się pisać według standardu, a nie jak nam pasuje! Więc opera mini nie powinna mieć z dobrze/poprawnie napisanymi stronami problemu. Przykładem niech będzie: http://www.google.pl, fdb.pl, wikipedia.org, czy każda inna z jaką miałem do czynienia. Pozatym przeglądarka ta jest tak napisana żeby ściągać jak najmniej danych z internetu jak również posiada bardzo wygodny interface.

Skomentuj

XHTML:
Możesz użyć następujących znacznik ów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>